Makro insekt
Postanowiłem spróbować sił w makrofotografii, zwłaszcza że nijaka pogoda nie zachęca do zdjęć w plenerze. Z pośród wielu możliwości zdecydowałem wypróbować pierścień odwrotnego mocowania obiektywu.  Koszt takiego drobiazgu to około 20 zł. Jest to metalowy pierścień, który z jednej strony ma gwint wkręcany w obiektyw w miejsce filtru, a z drugiej strony mocowanie pasujące do aparatu.

makro pierścień odwrotnego mocowania

Na poniższym zdjęciu widać aparat z odwrotnie zamocowanym obiektywem. Zdjęcia wykonuje się ustawiając wszystko manulanie. 

obiektyw mocowany do makro

Mając już gotowy sprzęt pora zabrać się do zdjęć. No i tu pojawił się mały problem. Marzyły mi się zdjęcia insektów z ogromnymi oczami, tylko skąd w środku zimy wziąć robala i jak namówić go do współpracy? Szczęście mi dopisało i udało mi się upolować modela. Nie wiem co to za gatunek, mały koło 3 mm, ale ważne że jest.

zdjęcie makro robaka
zdjęcie makro insekta

Chciałbym napisać, że to była przyjemna sesja, ale nie będę ukrywał, to był koszmar. Pomijając naukę obsługi odwrotnie zamocowanego obiektywu, model odmawiał jakiejkolwiek współpracy. Uciekał z planu zdjęciowego, ruszał się i uciekał w cień bezczelnie pokazując mi odwłok. 
Postanowiłem więc wykonać kilka zdjęć obiektom, które miałem pod ręką, a które nie uciekały mi sprzed obiektywu. 
Na początek końcówka mojego czerwonego cienkopisu. W kulce widać odbicie kartki papieru, która leżała obok.

makro zdjęcie cienkopisu


A tak wygląda oko igły z czerwoną liną w środku.

zdjęcie makro igły i nitki

A to wiązka kabelka, który miałem pod ręką.

zdjęcie makro kabelka

I zapałka też załapała się na zdjęcie portretowe.

zdjęcie główki zapałki

Na koniec jeszcze jedno zdjęcie bardziej tajemniczego obiektu. A jest to... końcówka struny gitarowej.

zdjęcie końcówki struny gitarowej

Te zdjęcia wyszły lepiej. Jak na pierwszy raz chyba nie jest źle. Trochę wprawy, zwłaszcza jeśli chodzi o współpracę z żywymi modelami i coś z tego jeszcze będzie ;)

Linkowane na: sonntagsfreude / I Heart Macro / MakroMontag